آخرین اخبار دبیرستان سلام نجم الزهراء (س)

::. اخبار آموزشی .::

::. اخبار المپیاد و پژوهش .::

::. اخبار فرهنگی و ورزشی .::

::. جدیدترین گالری تصاویر .::

ویترین کتاب

کتاب و کتابخوانی

 

نام کتاب

مدرسه کیفی

نویسندگان

ویلیام گلسر

مترجمین

دکتر علی صاحبی

 

نام کتاب

جاذبه و دافعه علی علیه السلام

نویسنده

شهید آیت الله مطهری

جاذبه و دافعه علی (علیه السلام)

انسان هیچ گاه بدون جهت با کسی دوست یا دشمن نمی شود و می توان گفت که ریشه دوستی ها و رفاقت ها در سنخیت ها و مشابهت ها و ریشه دشمنی ها در ضدیت ها و منافرت ها ست، به عقیده عده ای، ریشه ای اصلی جذب و دفعها، رفع نیاز است؛ یعنی انسان محتاج آفریده شده، پس می کوشد تا نیازهای خود را برآورد و این ممکن نیست مگر با پیوستن به گروهی و جدانشدن از گروهی و در امان ماندن از زیانهایشان، پس در یک کلام، کسی که در قدرت پرکردن خلأها و برآوردن نیازها را دارد دیگران را به خود جذب می کند و آن که بر خلأها می افزاید و زیان می رساند، دیگران را طرد می کند. بی تفاوتهاهم همچون سنگی در کناری بی اثرند.
افراد از لحاظ جاذبه و دافعه نسبت به دیگران، یکسان نیستند و به طبقات مختلفی تقسیم شوند:
۱ – آنها که نه جاذبه دارند و نه دافعه: نه عشق و علاقه کسی را بر می انگیزد و نه عداوت و کینه کسی را و در آنها هیچ نقطه مثبت و برجسته ای از نظر فضیلت یا رذیلت مشاهده نمی شود، مانند گوسفندی هستند که اگر هم کسی آن را نوازش کند، برای این است که بعداً از گوشتش استفاده نماید. این گروه، انسانهایی بی ارزش، پوچ و تهی هستند، زیرا انسان نیاز به دوست و دشمن دارد.
۲ – گروهی جاذبه دارند، اما دافعه ندارند: در زندگی با همه مردم گرم می گیرند و همه آنها را دوست دارند و متأسفانه غالب مردم می پندارند که حسن خلق و اجتماعی بودن همین است، اما این کار برای انسان متعهد و هدفدار که ایده هایی را در اجتماع تعقیب می کند، میسر نیست، مگر این که منافق و دو رو باشد، زیرا که همه مردم یک جور احساس ندارند و در بینشان هم عادل هست و هم ظالم، هم خوب هست و هم بد. کسی که هدفی را طور جدی تعقیب می کند، خواه ناخواه با منافع بعضی تصادم پیدا می کند، پس یک آدم هدفدار نمی تواند محبوب همه باشد. در فلسفه ای هندی و مسیحی می گویند: انسان کامل باید فقط محبت داشته باشد. خیر! تنها اهل محبت بودن کافی نیست باید؛ اهل هدف و مسلک هم بودن و هر مسلک، دشمنی دارد. اسلام نیز که پیامبر رارحمه للعالمین(۶۶) معرفی می کند و می گوید: به همه رحمت داشته باش و محبت کن، نه اینکه با هر کسی طبق میلش رفتار کن، زیرا این نفاق است. محبت باید با حقیقت توأم باشد و حقیقت محبت، خیر رساندن است و احیاناً این خیر رسانی به شکلی است که علاقه طرف را جلب نمی کند. ثانیاً، محبت منطقی است که خیر و مصلحت جامعه بشریت در آن باشد،، نه خیر یک فرد یا یک گروه. بدین علت می بینیم که بسیاری از مصلحین دلسوز، جز کینه و آزار از مردم جوابی نمی شنیدند. ثالثاً، محبت تنها داوری علاج بشریت نیست. گاهی خشونت و طرد هم لازم است، لذا غضب نیز در اسلام به خاطر رحمت است، مثل پدری که بر کار خطای فرزندش غضبناک می شود و او را تنبیه می کند.
۳ – گروهی که دافعه دارند، اما جاذبه ندارند، یعنی فقط دشمن سازند: اینها نیز افراد ناقصی هستند، زیرا که فاقد خصایص انسانی می باشند و گرنه لاأقل عده کمی آنها را دوست می داشتند. البته اگر همه مردم باطل و ستم پیشه بودند،، این دشمنیها دلیل بر حقانیت چنین فردی است، اما هیچ وقت همه مردم، بد نیستند؛ همان طور که همه مردم هیچگاه خوب نیستند.
۴ – گروهی که هم جاذبه دارند و هم دافعه: کسانی که در راه هدف و عقیده ای حرکت می کنند این گونه اند، هم دوست سازند و هم دشمن ساز. در میان اینها افراد با شخصیت، آنهایی هستند که هر دو جنبه شان قوی باشد، چنان جذب کنند که دوستان مجذوب، جان فدا کنند و چنان دفع کنند که دشمنان سرسخت بر سر نابودیشان جان بدهند. این شخصیتها گاه چنان قوی هستند که حتی قرنها بعد از مرگشان، جذب و دفعشان در روحها مؤثر است و سطح بسیاری را اشغال می کند. این جذب و دفعهای سه بعدی (مکانی، زمانی، عمقی) از مختصات أولیاء الله است.
گفتیم: جاذبه و دافعه قوی، ملاک شخصیت داشتن افراد است، اما صرف آن، ملاک ستایش افراد نیست؛ یعنی باید توجه کرد چه کسانی را جذب یا دفع می کنند. چه بسیار شخصیتهای مهم در تاریخ، مثل چنگیز و معاویه که علی رغم جاذبه و دافعه قوی، مورد تقبیح واقع می شوند. هر شخصیتی، هم سنخ خود را جذب می کند: عادل، عدالت جویان را و جانی، جنایتکاران را. علی از مردانی است که هم جاذبه ای قوی دارد و هم دافعه ای نیرومند. سایر شخصیتهای جهان با مرگشان هم چیز می میرد، اما مردان حقیقت از دنیا می روند، ولی مکتب و عشقهایی که بر می انگیزند با گذشت زمان تابنده تر می شود. می بینیم که بیست سال بعد از علی (علیه السلام)، میثم تمار بر چوبه دار از فضایل او سخن می گوید و دویست سال بعد، به خاطر بیان برتری غلام علی بر متوکل و فرزندانش، زبان ابن سکیت از پشت سر بیرون آورده می شود(۶۷).

::. هشتمین دوره همایش دانش‌افزایی و هم‌اندیشی .::

تالار همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی صبح روز پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه شاهد برپایی مراسم دانش افزایی و بازآموزی اساتید و معلمان منتخب و نمونه تهران و همچنین هشتمین دوره سمینارها و کارگاه‌های دانش‌افزایی و هم‌اندیشی مجموعه‌ مدارس سلام با حضور دکتر ولایتی رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دکتر تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی بود. گزارش این گردهمایی در خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی(ایرنا)، خبرآنلاین، تسنیم، باشگاه خبرنگاران جوان، پدال نیوز، یاران نیوز و کیمیا نیوز نیز قرار گرفت.

با ما در ارتباط باشید

اولیاء‌ و دانش آموزان گرامی می توانند از طریق سایت و سایر راههای ارتباطی پیشنهادات و انتقادات خود را با مدیریت مجموعه در میان بگذارید.

صفحه اینستاگرام

اخبار و فعالیت های دبیرستان سلام نجم الزهراء (س) را در صفحه اینستا گرام دبیرستان دنبال کنید.